Sajtóközlemény | 2023-06-01
A projekt célja, hogy olyan nemzetközi szakértői közösséget építsen, akik képesek a jövő kiberfizikai rendszereinek tervezésével és ellenőrzésével kapcsolatos kihívásokat kezelni. A projekt négy évig tart, összesen 7 partner vesz benne részt. A Research and Innovation Staff Exchange (RISE) típusú projektnek megfelelően főleg kutatócserék segítségével történik a közös kutatás és fejlesztés. A BME kutatói az első két év folyamán két partnerrel működtek együtt intenzíven.
A BME kutatói a brazil és olasz kutatókkal való közös munka során
- Az Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais (Brazília), a brazil űrügynökség, kutatóival együtt kisméretű műholdak modellalapú ellenőrzésével kapcsolatos kutatásokon dolgoztak együtt.
- A ResilTech s.r.l. (Olaszország) kutatóival pedig biztonságkritikus projektek kockázatainak elemzésére dolgoztak ki új, adat-alapú módszereket, melyeket például az autó- és gyártásiparban lehet felhasználni.
A projektben lévő utazásokat a COVID-járvány miatt másfél évre fel kellett függeszteni, ez alatt az együttműködések online formában zajlottak. 2022 nyarától azonban újfent megnyílt a lehetőség a partnerekkel való találkozásra, és folytatódtak a megkezdett ígéretes kutatások.
A projekt eredményeit a Workshop on vAlidation and verification of FuturE cybeR-physical Systems (WAFERS) és System Engineering and Dependability in Cyber-Physical Systems (STEADINESS) eseményeken, valamint több közös publikációban (pl. blokklánc hibainjektálás vagy CubeSat rendszerek analízise témákból) ismertették a projektben résztvevő kutatók.
További információ:
- Projekt főbb adatai: https://cordis.europa.eu/project/rcn/219168/factsheet/en
- A projekt weboldala: https://www.advance-rise.eu/
- BME kapcsolattartó: Dr. Micskei Zoltán és Prof. Pataricza András